Παράσταση “Τα Χρυσά Κλαδιά” απο την Θεατρική ομάδα “Άνθρωπος στη Θάλασσα”

Το 12ο Γυμνάσιο Θεσσαλονίκης ευχαριστεί θερμά τη Θεατρική Ομάδα Άνθρωπος στη Θάλασσα για την ευγενική διάθεση να προσφέρει δωρεάν στους/στις μαθητές/τριες την παράσταση και το σύνολο του τρίωρου εκπαιδευτικού προγράμματος με τίτλο «Τα Χρυσά Κλαδιά» σε σκηνοθεσία Κλαίρης Χριστοπούλου την Τετάρτη 22 Δεκεμβρίου 2021.

Η παράσταση «Τα Χρυσά Κλαδιά» που βασίζεται σε λαϊκό παραμύθι πέτυχε υψηλό αποτέλεσμα αισθητικής με πολύ λίγα τεχνικά μέσα, δύο ηθοποιοί υποδύθηκαν με επιτυχία πολλούς ρόλους, όξυνε τον προβληματισμό για τις έννοιες της ομορφιάς, της φιλίας, της αυτοδικίας, για τα στερέοτυπα των δύο φύλων, προσέλκυσε το ενδιαφέρον των μαθητών/τριών και προκάλεσε τα συναισθήματά τους. Υπήρχε αλληλεπίδραση ανάμεσα στους/στις ηθοποιούς και στους/στις μαθητές/τριες και το εκπαιδευτικό πρόγραμμα που ακολούθησε συνέβαλε στην όξυνση του προβληματισμού και στην κατανόηση της θεατρικής τέχνης.